وبینا‌ر ‌یک کنفرانس ویدیویی مبتنی بر وب است که برای ارتباط دادن فرد میزبان با تماشا کنندگان و شنوندگان وبینار از سرتاسر دنیا، از اینترنت استفاده می‌کند.  بسیاری از کسب و کار ها از این روش تعاملی استفاده کردند و به موفقیت آن ها و  اهمیت موفقیت شغلی شان افزوده است پس اگر شما صاحب کسب و کار اینترنتی هستید تا پایان این مقاله را  بخوانید.

چرا میزبانی یا شرکت در یک وبینار؟

حرفه‌ای‌ها از وبینا‌ر برای ارائه‌های آموزشی مرتبط با کسب و کار برای انواعموفقیت شغلی استفاده می‌کنند و به روش صمیمانه‌ تری با مخاطبین ارتباط برقرار می‌کنند.

ممکن است فرد میزبان یک وبینا‌ر باشد و ارائه‌ای انجام دهد یا سمیناری برگزار کند تا چیزی آموزش دهد، ممکن است یک ارائه‌ی ترویجی برای فروش یک محصول باشد، یا هر دوی آن‌ها باشد.

وبینارها ابزارهای سودمندی برای انجام مصاحبه‌های زنده با حرفه‌ای و متخصصین هستند. غالبا همین جنبه‌های اغواکننده است که افراد بیشتری را به شرکت در وبینارها متمایل می‌کند.

اگر می‌خواهید درباره موضوع خاصی که مورد علاقه‌ تان است چیزی یاد بگیرید، وبینارها یکی از بهترین روش‌هایی هستند که می‌توانید با یادگیری مستقیم از متخصصین، دانش‌تان را بیفزایید.

شرکت در یک وبینار

با توجه به این‌ که میزبان از چه سرویسی استفاده می‌کند، ممکن است به دانلود یک اپلیکیشن برای دسترسی به وبینار نیاز داشته باشید. برخی میزبان‌ها نیز شما را ملزم می‌کنند با کلیک بر یک لینک دعوت ایمیلی محل‌تان را رزرو کنید، به‌ ویژه اگر وبینا‌ر، تعداد محدودی محل مخاطب را مجاز بداند.

بسیاری از میزبان‌ها حداقل یک ایمیل یادآوری را یک ساعت یا چند دقیقه قبل از شروع وبینار ارسال می‌کنند. برخی میزبان‌ها پا را فراتر می‌گذارند و دو ارائه را در یک زمان برگذار می‌کنند تا مخاطبان بیشتری داشته باشند، به‌ ویژه اگر از سراسر دنیا و با زمان‌های محلی متفاوت گرد هم آمده باشند.

وقتی زمان شرکت در وبینا‌ر رسید، مخاطبان می‌بایست به نوعی “تماس بگیرند” تا به وبینار دسترسی پیدا کنند. غالبا لینک سفارشی یا حتی یک پسوردی از طرف میزبان وبینار در اختیار اعضای مخاطبین قرار می‌گیرد تا وارد شوند. برای برخی از وبینارها گزینه‌ ای برای تماس وجود دارد تا تلفنی به وبینار گوش دهند.

برخی وبینارها امکان بازپخش وبینا‌ر را در اختیار شرکت‌ کنندگان قرار می‌دهند تا اگر نتوانستند در این جلسه به‌ صورت زنده شرکت کنند از بازپخش آن بهره بگیرند.

مشخصه‌های وبینار

در این‌جا تنها برخی از چیزهایی آمده است که می‌توانید با وبینار انجام دهید:

۱. نشان دادن اسلایدها:

شما می‌توانید ارائه اسلایدشو را با استفاده از نرم افزار پاورپوینت یا کی‌نوت اپل نمایش دهید، درست همان‌ طور که در یک کلاس عادی، اتاق کنفرانس یا سالن کنفرانس انجام می‌دهید.

۲. ویدیوی جاری:

ویدیویی را که یا روی کامپیوترتان ذخیره شده است یا به‌ صورت آنلاین، مانند یوتیوب، یافت می‌شود را نشان دهید.

۳. صحبت با مخاطبین:

وبینارها از VoIP برای ممکن ساختن ارتباط صوتی زمان واقعی استفاده می‌کنند.

۴. هر چیزی را ضبط کنید:

وبینارها غالبا گزینه‌ای را برای میزبان فراهم می‌کنند تا تمام ارائه را ضبط کنند – از جمله صوتی‌ها و بصری‌ها.

۵. ویرایش:

میزبان غالبا می‌تواند از ماوس برای یادداشت‌نویسی، برجسته کردن موارد یا ایجاد نشان‌گذاری بر صفحه استفاده کنند.

۶. چت:

میزبان می‌تواند برای چت متنی با شرکت‌کنندگان یک چت باکس باز کند، این مورد به‌ویژه برای اعضایی مفید است که می‌خواهند سؤال مطرح کنند.

۷. راه‌اندازی نظرسنجی و رأی‌گیری اینترنتی:

برخی تهیه‌ کنندگان وبینارها، برای مقاصد نظرسنجی یا آزمون، قابلیت ایجاد نظرسنجی و امتیازدهی را برای شرکت‌ کنندگان فراهم می‌کنند.

میزبانی وبینار خودتان

اگر می‌خواهید وبینا‌ر خودتان را میزبانی کنید، لازم است یک فراهم کننده خدمات وبینار انتخاب کنید. آن‌ها معمولابرای استفاده بلندمدت رایگان نیستند، ولی اکثر آن‌هایک دوره آزمایشی ۳۰ روز یا همین حدود را ارائه می‌کنند.

فراهم‌کنندگان سرویس وبینار در جهان:

در این‌ جا سه فراهم‌ کننده‌ی محبوب وبینا‌ر آمده است که مردم غالبا از آن‌ها استفاده می‌کنند:

GoToWebinar:

بسیاری از حرفه‌ای‌ها از این فراهم‌کننده استفاده می‌کنند.به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های امروز وبینار، شما می‌توانید با یک دوره آزمایشی رایگان ۳۰ روز با GoToWebinar شروع کنید و با ۸۹ دلار در ماه تا ۱۰۰ نفر شرکت‌کننده داشته باشید.

AnyMeeting:

AnyMeeting یک پلتفرم محبوب دیگر وبینار است که کمی از GoToWebinar ارزان‌تر است و پس از طی کردن دوره آزمایشی رایگان‌تان، ۷۸ دلار در ماه برای نهایتا ۱۰۰ شرکت‌کننده هزینه دارد. گزینه‌های اشتراک‌گذاری صفحه نمایش، ادغام شبکه‌های اجتماعی و چندین ابزار مدیریتی دارد.

Zoom:

Zoom تا ۵۰ شرکت‌کننده را به‌صورت رایگان پوشش می‌دهد و نشست‌های ۴۰ دقیقه‌ای برگذار می‌کند. این سرویس با توجه به تعداد مکان‌های شرکت‌کنندگانی که می‌خواهید حضور داشته باشند از لحاظ قیمتی متفاوت است و از ۵۵ دلار در ماه شروع می‌شود.

فراهم کنندگان سرویس وبینار در ایران:

در ایران نیز به‌عنوان مثال شرکت فراسو به‌عنوان فراهم کننده خدمات وبینار فعالیت دارد. شما با استفاده از فراهم کنندگان سرویس وبینار که در ایران هستند می‌توانید از سرعت و پشتیبانی بیشتری برخوردار شوید.

منبع: بازده